HbbTV dla telewizji kablowych

W dniach 11-12 maja 2015 w Toruniu odbywa się kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej PIKE, podczas której aż dwa punkty programu konferencji związane są z telewizją hybrydową.

11 maja Wiesław Łodzikowski – dyrektor Ośrodka TVP Technologie oraz Paweł Tutka – ekspert rynku nowych technologii telewizyjnych, poprowadzili prelekcję nt „Regionalny System Ostrzegania RSO z wykorzystaniem technologii HbbTV oraz możliwości wykorzystania technologii HbbTV przez operatorów telewizji kablowych i nadawców lokalnych w swojej ofercie programowej”.

PIKE-Torun-Tutka-o-HbbTV-dla-TV-kablowych

Oprócz zalet już wielokrotnie przedstawianej aplikacji RSO, została pokazana możliwość wykorzystania telewizji hybrydowej do stworzenia własnego portalu telewizji HbbTV przez operatorów telewizji kablowych. Lokalni nadawcy również mogą skorzystać z takich rozwiązań dla stworzenia np. własnych serwisów vod.

Za to na wtorek, czyli 12 maja zaplanowano panel dyskusyjny pt: „Nowe technologie przekazu treści telewizyjnych”, na którym jednym z wiodących tematów była telewizja hybrydowa.

Oprócz tego Telewizja Polska na stoisku prezentowała swoją Platformę Hybrydową wraz z rozwiązaniami rekomendacyjnymi oraz z możliwością współpracy telewizji kablowych, którzy mogliby lokalnie wstawić do HUBa TVP swoją aplikację/platformę telewizji hybrydowej z dodatkowymi treściami, o których było mówione szerzej podczas poniedziałkowej prezentacji.

Stoisko TVP z Platformą hybrydową na konferencji PIKE w Toruniu 2015

Co jeszcze? Wiesław Łodzikowski potwierdził liczbę 1 300 000 (milion trzysta tysięcy) unikalnych urządzeń odbierających HbbTV na kanałach Telewizji Polskiej oraz pochwalił się, że TVP odnotowuje już zyski z telewizji hybrydowej.

Podsumowując, podczas tej edycji konferencji PIKE jednym z często poruszanych tematów było HbbTV, co zapewne zaowocuje nowymi aplikacjami w telewizji hybrydowej u obecnych i kolejnych nadawców.