HbbTV w pytaniach i odpowiedziach

Na tej stronie publikujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące tematu HbbTV. Pytania można przesyłać na adres: pytanie@hbbtv.pl
Na pytania przysyłane do Redakcji hbbtv.pl odpowiada ekspert ds. telewizji hybrydowej HbbTV – Paweł Tutka.

Co to jest telewizja hybrydowa?

Telewizja hybrydowa to połączenie telewizji z informacjami dostarczanymi do telewizora za pośrednictwem internetu. Do odbioru telewizji hybrydowej wymagany jest odpowiedni telewizor wspierający odbiór HbbTV.

Posiadam telewizor marki Philips 47PFL7656K, który obsługuje telewizję HbbTV, a pomimo to nie byłem w stanie odbierać serwisu na antenie TVP1 HD. Program ten odbieram za pomocą anteny DVB-T. Philips na pewno wspiera ten sposób komunikacji hybrydowej np. w Niemczech, Holandii… Czy w Polsce też?

Jesteśmy w stałym kontakcie z osobami z firmy Philips Polska (TP Vision Poland) odpowiedzialnymi za temat HbbTV. Redakcja serwisu hbbtv.pl otrzymała 9 czerwca 2012 r. następującą informację:

„Telewizory Philips Smart TV z linii produktowych 2011 oraz 2012 wspierają technologię HbbTV czego dowodem są liczne serwisy dostępne na tych telewizorach w Niemczech. Obecnie technologia HbbTV w Polsce znajduje się w fazie testów. Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z nadawcami telewizyjnymi w celu zapewnienia pełnej kompatybilności naszych telewizorów z ich serwisami. Dokładamy wszelkich starań aby aplikacja HbbTV TVP była obsługiwana jeszcze podczas turnieju Euro2012 – problemy techniczne z tym związane zostały rozpoznane i obecnie pracujemy nad ich usunięciem.”

15 czerwca 2012 otrzymaliśmy nowe informacje dotyczące wsparcia dla HbbTV.

Posiadam telewizor Sony, i bezproblemowo odbieram HbbTV niemieckich programów z Astry 19,2E. Czy będę mogła oglądać HbbTV z TVP?

Tak, jest to możliwe w zależności od tego skąd odbierany jest program TVP. Obecnie HbbTV dostępne jest na kanałach TVP1, TVP1 HD, TVP2 HD emitowanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.

Jeżeli telewizor jest wyposażony w moduł CAM do odbioru kanałów TVP1 HD, TVP2 HD emitowanych drogą satelitarną – to odbiór HbbTV jest niedostępny ze względu na brak sygnalizacji HbbTV na tym kanale emitowanym drogą satelitarną. W tej sprawie należy zwrócić się do dostawcy usługi telewizyjnej – czyli platformy satelitarnej.

Analogiczna sytuacja może wystąpić w sytuacji, gdy bezpośrednio na telewizorze (bez dekodera/STB) odbieramy sygnał TVP1 HD dostarczany przez operatora telewizji kablowej, który nie retransmituje sygnalizacji HbbTV.

Gdyby się okazało, że telewizor Sony nie wyświetla HbbTV na kanale TVP1 HD emitowanym w ramach DVB-T to proszę o informacje. Przekażemy ją do sprawdzenia odpowiednim osobom.

Czy jest możliwość włączenia telewizji hybrydowej na dekoderach UPC? Jeżeli tak, to jak to zrobić?

Aby był możliwy odbiór telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV na odbiornikach STB w telewizji kablowej UPC musiałyby być spełnione następujące warunki:

  • Na kanale TVP1 HD emitowanym w ramach DVB-C musi być udostępniona sygnalizacja HbbTV.
  • Dekoder (odbiornik STB) musi być przystosowany do odbioru telewizji w standardzie HbbTV oraz powinien być podłączony do internetu.

Redakcja serwisu HbbTV.pl wystąpi do telewizji kablowej UPC z oficjalnym zapytaniem w temacie możliwości oglądania telewizji hybrydowej przez abonentów UPC. Warto tu przypomnieć, że do czerwonego przycisku (Red Button) pilota od STB  na kanałach dostępnych w UPC przypisana jest usługa VOD. Może to w przyszłości wprowadzać zamieszanie, gdyż inna jest funkcja „czerwonego przycisku” w aplikacjach HbbTV udostępnianych przez nadawców. Idealnym rozwiązaniem byłaby sytuacja, gdyby operatorzy cyfrowej telewizji kablowej udostępniali w ramach oferty DVB-C niekodowane kanały, które dostępne są w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. W takiej sytuacji telewizja hybrydowa byłaby wyświetlana w telewizorach umożliwiających odbiór HbbTV z pominięciem STB.

Czy na telewizorach Samsung też będzie działała ta aplikacja Euro 2012 od TVP?

Mimo, że Telewizja Polska w Wiadomościach prezentuje telewizję hybrydową na telewizorach firmy Samsung, to oficjalne stanowisko firmy Samsung na dzień 6 czerwca 2012 r. jest następujące: „Telewizory firmy Samsung oferowane na polski rynek nie wspierają HbbTV, ponieważ w momencie wprowadzania nowych modeli telewizorów Samsung na polski rynek nadawcy z Polski nie oferowali telewizji hybrydowej.”

Być może na przestrzeni kilku dni Samsung Polska zmieni decyzję w tej sprawie. Redakcja serwisu HbbTV.pl jest w stałym kontakcie z osobami w Samsung Polska odpowiedzialnymi za temat HbbTV. Jak tylko uzyskamy nowe informacje, to podzielimy się nimi z Wami. Nieoficjalnie otrzymujemy informacje od Widzów, że na części telewizorów Samsung Serii D udało się uruchomić aplikację w HbbTV.

Czy do odbioru aplikacji HbbTV na telewizorach Samsung będzie wymagana aktualizacja oprogramowania?

By jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie powinniśmy poczekać na oficjalny komunikat firmy Samsung. Prawdopodobnie będzie wymagana aktualizacja oprogramowania, dlatego też zalecamy podłączenie na stałe telewizora do internetu. Nie wiemy jeszcze czy włączenie obsługi HbbTV w telewizorach Samsung będzie wymagało włączenia automatycznego uruchamiania aplikacji HbbTV w menu telewizora.

Posiadam telewizor firmy LG Smart TV kupiony w lutym tego roku, posiadam również dekoder telewizji satelitarnej cyfry + podłączony do telewizora przez kabel HDMI. Co zrobić by zobaczyć aplikacje telewizyjne w HbbTV?

Jeżeli odbieramy TVP1 HD na telewizorze z STB, który podłączony jest z telewizorem za pośrednictwem kabla HDMI to nie odbierzemy na nim aplikacji telewizyjnych w HbbTV ponieważ za pośrednictwem złącza HDMI nie jest przesyłana sygnalizacja HbbTV. W tej sytuacji telewizor nie ma pojęcia o tym, że dla danego kanału dostępna jest aplikacja telewizyjna w HbbTV. Aby odebrać HbbTV na tym telewizorze, należy podłączyć do niego antenę zewnętrzną i przełączyć się na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.

Być może za jakiś czas sygnalizacja HbbTV zostanie udostępniona na kanale TVP1 HD emitowanym drogą satelitarną. Wtedy to posiadacze telewizorów wyposażonych w moduł CAM, za pośrednictwem którego dekodowany jest sygnał TVP1 HD, będą mieli okazję zobaczyć telewizję hybrydową w standardzie HbbTV.

Posiadam TV Toshiba i nie mogę nic w nim znaleźć na tamat HbbTV. Na Waszej stronie też nie ma nic na ten temat, w związku z tym chciałbym zapytać czy ten tv ma taką funkcję i jeśli tak to jak ją włączyć?

Dzisiaj dodaliśmy informacje na temat telewizorów Toshiba. Być może w najbliższych dniach uda nam się wydobyć oficjalnie od firmy Toshiba listę modeli TV wspierających HbbTV. W wybranych modelach wspierających HbbTV należy włączyć obsługę HbbTV w menu [Preferencje] | [Hybrid TV Standard] | [Dostępny].

Jak włączyć tą telewizje hybrydową? Czy ta telewizja się automatycznie włącza, czy trzeba wcisnąć jakiś przycisk na pilocie?

Aplikacja uruchamia się automatycznie po włączeniu kanału telewizyjnego na telewizorze, który wspiera odbiór HbbTV i jest podłączony do internetu. Zazwyczaj wyświetlany jest komunikat „Naciśnij czerwony przycisk”. Po naciśnięciu czerwonego przycisku na pilocie od telewizora powinniśmy zobaczyć na ekranie telewizora menu aplikacji telewizyjnej.

Jeżeli aplikacja HbbTV nie włącza się to należy sprawdzić:

  • Czy telewizor został poprawnie podłączony do internetu?
  • Czy dany model telewizora zapewnia wsparcie dla HbbTV?
  • Czy dany model wymaga dodatkowego aktywowania możliwości automatycznego  uruchamiania aplikacji w standardzie HbbTV?
  • Czy do telewizora mamy podłączony sygnał telewizji naziemnej DVB-T?

Czy mój telewizor odbiera HbbTV?

Do odbioru telewizji hybrydowej wymagany jest specjalny telewizor, który umożliwia odbiór aplikacji telewizyjnych w standardzie HbbTV. Lista modeli telewizorów udostępniających HbbTV opublikowana jest na stronach serwisu HbbTV.pl  Dla ułatwienia podajemy linki do informacji o markach telewizorów: Sony, Panasonic, Sharp, Philips, Thomson, ToshibaSamsung oraz TV i STB Technisat.

Czy każdy telewizor Sony Bravia z funkcja Internet video będzie obsługiwał telewizje hybrydową podczas Euro 2012?

Nie. Tylko te modele, które zostały wymienione na stronie z telewizorami Sony. To, że dany telewizor posiada funkcję Smart TV nie oznacza, że wspiera odbiór HbbTV.

Czy do odbioru HbbTV telewizor odbierający HbbTV musi być podłączony do Internetu?

Teoretycznie nie. Jednakże polscy nadawcy telewizyjni chcą dostarczać interaktywną telewizję hybrydową, a to wymaga podłączenia TV do internetu w celu zapewnienia dwukierunkowej komunikacji pomiędzy widzem i nadawcą. Podłączenie telewizora do internetu umożliwi przesłanie treści wideo na żądanie (VOD – wideo on demand) . Do odbioru aplikacji Euro 2012 od TVP wymagane jest podłączenie TV do internetu.

Odbieram TVP1 HD z Cyfry+ za pośrednictwem STB, który jest podłączony z telewizorem po HDMI. Czy mój telewizor wyświetli serwis HbbTV, gdy sygnał telewizyjny dostarczany jest przez HDMI?

Nie. Za pośrednictwem złącza HDMI przysyłany jest tylko i wyłącznie obraz bez możliwości przesłania „sygnalizacji HbbTV”, która jest niezbędna dla telewizora by mógł on odbierać telewizję hybrydową.

W przypadku gdyby STB obsługiwał HbbTV, wtedy to cały sygnał telewizyjny wraz z wyświetlaną grafiką dostarczany byłby przez HDMI do telewizora. Serwis HbbTV byłby obsługiwany na poziomie STB, a telewizor pełniłby tylko i wyłącznie rolę wyświetlacza.

Aby telewizor mógł we własnym zakresie obsługiwać telewizję hybrydową w standardzie HbbTV musi otrzymać sygnał cyfrowy w ramach DVB-T, DVB-S lub DVB-C wraz z odpowiednią sygnalizacją HbbTV. Może pojawić się taka sytuacja gdy operator telewizji cyfrowej lub platforma satelitarna „wycieła” sygnalizację HbbTV z retransmitowanego kanału telewizyjnego.