HbbTV w Polsce

12 marca 2012 Telewizja TVN wraz z firmą 4vod rozpoczęła piersze w Polsce testy telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV. Emisja testowa dostępna jest na kanale TVN HD nadawanym w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T z PKiN w Warszawie.

W początkowej fazie testów udostępniona została aplikacja prezentująca przeźroczyste grafiki na sygnale telewizyjnym symbolizujące linki do innych aplikacji w HbbTV. Na bazie przeprowadzonych testów zostanie zebrane doświadczenie umożliwiające przygotowanie docelowych aplikacji telewizyjnych w standardzie HbbTV.

Osoby mieszkające w Polsce, które posiadają telewizor z funkcją HbbTV oraz wbudowanym tunerem satelitarnym mogą odbierać serwisy HbbTV dostępne na niemieckojęzycznych kanałach telewizyjnych nadawanych za pośrednictwem satelity Astra 19E. Część z telewizorów może wymagać włączenia usługi HbbTV lub zmiany wersji językowej w TV. Możliwy też jest odbiór serwisów HbbTV za pośrednictwem odpowiedniego odbiornika DVB-S odbierającego sygnał TV z satelity Astra 19E.

Serwisy HbbTV mogą być udostępniane zarówno drogą satelitarną jak też za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej. Dostępność serwisu HbbTV w ramach cyfrowej telewizji kablowej lub IPTV uzależniona jest od dostawcy usług telewizyjnych, który to powinien taką funkcję włączyć.

Kolejnym nadawcą telewizyjnym, który rozpoczął testy telewizji hybrydowej jest Telewizja Polska. Po kilkutygodniowej fazie testów, wraz z rozpoczęciem Mistrzostw Euro 2012 – 8 czerwca 2012 – TVP udostępniła serwis HbbTV „Euro 2012” ze statystykami rozgrywanych meczy.

4 lipca odbędzie się konferencja HbbTV Summit Poland, podczas której będzie okazja do podsumowania dotychczasowych działań w rozwoju telewizji hybrydowej w Polsce.