Co to jest HbbTV?

HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) to nowy standard telewizji hybrydowej łączący w sobie typową emisję sygnałów telewizyjnych wraz z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że HbbTV to multimedialny teletext kolejnej generacji” bez ograniczeń co do ilości kolorów, rozdzielczości grafiki i sposobu nawigacji po treści.

Jedną z zalet HbbTV jest integracja multimedialnych treści z przekazem telewizyjnym co umożliwia przygotowanie interaktywnych aplikacji telewizyjnych dostarczających alternatywne treści w trakcie transmisji telewizji na żywo. HbbTV nie konkuruje z platformami Smart TV, lecz w naturalny sposób je uzupełnia, szczególnie w zakresie udostępniania widzom interakcji.

Telewizja Interaktywna zrealizowana na bazie standardu HbbTV umożliwi powrót interakcji z telefonów komórkowych (wiadomością SMS Premium) do pilotów od telewizora.

Teletext (Telegazeta TVP, Telestrony TVN, Gazeta TV Polsat, TV 4 Gazeta, Telestrony TVN, 4fun.tv Text, Mediatext, Trwam-Text, iTekst, Canal+ Text, HBO Text) wraz z kolorowymi przyciskami w naturalny sposób wciąga widza w interakcję z telewizorem. Serwisy HbbTV powinny być tak zaprojektowane, by korzystanie z nich było łatwe i szybkie jak włączenie teletextu. Dlatego też nadawcom telewizyjnym sugeruje się, by w dalszej przyszłości zastąpić teletext („telegazetę”) aplikacją telewizyjną w HbbTV udającą  Teletext HD, Telegazetę HD, Supertext. Takie rozwiązanie niejako tchnie w teletext kolejną młodość i pozwoli na nowo zdefiniować interakcję w telewizorze.

HbbTV można odbierać na telewizorach oraz STB podłączonych do internetu, w których zainstalowane jest specjalne oprogramowanie umożliwiające odbiór serwisów HbbTV.

Informacja o dostępności serwisu HbbTV wysyłana jest do telewizora drogą satelitarną, kablową, naziemną – analogicznie jak ma to miejsce w przypadku teletextu. Główna różnica polega na tym, że dodatkowe multimedialne treści dosyłane są do odbiornika HbbTV za pośrednictwem Internetu – dlatego też mówimy o tym „Telewizja Hybrydowa”.
Broadcast – naturalny sposób nadawania. Broadband – internet szerokopasmowy.

Dwukierunkowa komunikacja („kanał zwrotny”) pomiędzy telewizorem/STB a nadawcą telewizyjnym pozwala na badanie oglądalności podobne jak w przypadku serwisów webowych.