Rekomendacje TVP – aplikacja HbbTV polecająca programy z ramówki Telewizji Polskiej

Rekomendacje TVP to kolejna aplikacja HbbTV dostępna na Platformie Hybrydowej TVP. Aplikacja ta poleca różne programy, filmy i audycje, które będą emitowane w przeciągu kilku najbliższych dni na kanałach Telewizji Polskiej.

aplikacja-HbbTV-Rekomendacje-TVP-1

Prawa, górna część ekranu została wydzielona na PIP, czyli podgląd aktualnie nadawanego programu na kanale linearnym. Reszta serwisu podzielona jest na kwadraty z propozycjami programowymi zawierającymi zdjęcie, informację o tym kiedy będzie emisja, czyli godzina rozpoczęcia audycji i dzień (dzisiaj, jutro, pojutrze, za tydzień), logo kanału (np. TVP 1, TVP 2, TVP abc, TVP Kultura) i tytuł programu.

aplikacja-HbbTV-Rekomendacje-TVP-2

Nawigacja po boxach z rekomendacjami odbywa się za pomocą strzałek lewo/prawo i góra/dół na pilocie od TV. Aktywny box jest zaznaczony białą ramką. Po naciśnięciu przycisku OK na pilocie w cześć PIP wyświetlają się dodatkowe informacje o audycji tj.: dokładna data, godzina rozpoczęcie i zakończenia, numer, tytuł i opis odcinka.

aplikacja-HbbTV-Rekomendacje-TVP-3

Aplikacja przejrzysta graficznie i równie prosta w obsłudze. W każdym momencie można zamknąć aplikację czerwonym przyciskiem, lub przejść do HUBa TVP naciskając niebieski przycisk na pilocie. Sugestie programowe nieraz zaskakujące, ale pozwalają zwrócić uwagę na audycje, z którymi nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności, a widząc sam tytuł w EPG nigdy nie włączylibyśmy programu. Dodanie do rekomendacji zdjęcia i krótkiego opisu potrafi nieraz zachęcić do jego obejrzenia.

aplikacja-HbbTV-Rekomendacje-TVP-4

Osobiście podoba mi się koncepcja tej aplikacji hybrydowej – okazuje się, że na kanałach typu TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia nadawanych jest dużo bardzo ciekawych audycji, o których nie miałam pojęcia i pewnie wielu widzów telewizji naziemnej DVB-T też o nich nic nie wie, a przecież są „w zasięgu pilota”.