Standard HbbTV 2.0.

HbbTV Association ogłosiło nową specyfikację dla telewizji hybrydowej – HbbTV 2.0
Nowa specyfikacja poszerza możliwości usług telewizji interaktywnej wynikające m.in. z lepszego dostosowania do HTML5 i MPEG-DASH, jak również wsparcie dla zaawansowanych funkcji wideo, takich jak Ultra HD i HEVC.
Stowarzyszenie oczekuje teraz, że producenci, nadawcy, i operatorzy rozpoczną wprowadzenie nowej generacji interaktywnych usług telewizyjnych w 2016 roku.

Poprzez zastosowanie HbbTV 2.0 konsumenci będą mogli korzystać z szerokiej gamy nowych usług: zaawansowana interakcja użytkowników w oparciu o HTML5; możliwość oglądania treści wideo w całej telewizji, na smartfonach, komputerach i tabletach; innowacyjne aplikacje towarzyszące, szczegółowy program, głosowania; ustandaryzowane dostarczanie treści HD Ultra z HEVC; poprawa dostępności usług z lepszym wsparciem dla napisów w wielu językach;  wsparcie dla ochrony prywatności konsumentów i wiele innych.

Wypowiadając się na temat wydania nowej specyfikacji, Klaus Illgner, Przewodniczący HbbTV Association, powiedział:

HbbTV Association ma przyjemność ogłosić specyfikację HbbTV 2.0, która umożliwia wprowadzanie nowych, atrakcyjnych usług w 2016 roku. Specyfikacja przynosi korzyści konsumentom i nadawcom poprzez wprowadzenie nowych i innowacyjnych sposobów cieszenia się z programów telewizyjnych.

Dodaje jeszcze:

Dzięki HbbTV 2.0, konsumenci będą mogli czerpać bogatsze, bardziej realistyczne wrażenia z nowych aplikacji, ciekawych interfejsów użytkownika oraz uzyskać wsparcie dla urządzeń towarzyszących. Jest to ważny krok dla przemysłu i reprezentuje wysiłki członków HbbTV Association, którzy pracowali nad określeniem specyfikacji dla kolejnej fali TV w oparciu o HbbTV.

Dostępne w Polsce aplikacje HbbTV przygotowywane są zgodnie ze specyfikacją HbbTV w wersji 1.1.1 ze względu na dużą liczbę telewizorów wspierających ten standard.

Opublikowanie przez HbbTV Association nowej wersji specyfikacji HbbTV 2.0 potwierdza konieczność nieustannego rozwoju telewizji hybrydowej w celu dostosowania jej do nowych oczekiwań widzów. Ultra HD, Second Screen, MPEG-DASH i nowy kodek wideo HEVC pozwolą nadawcom telewizyjnym na dostarczanie w przyszłości nowych usług telewizyjnych wychodzących ze swoją interaktywnością poza klasyczny ekran telewizora. – powiedział Paweł Tutka, ekspert ds. telewizji hybrydowej i Smart TV.