93% TV gotowych na odbiór HbbTV

Nawiązując do informacji podanej przez Broadband TV News, aż 93 % telewizorów w Europie, które mają możliwość podłączenia do internetu (Connected TV) wspiera telewizję hybrydową w standardzie HbbTV. Jest to bardzo dobry wynik zważywszy na fakt, że pierwsze testy telewizji hybrydowej w Polsce odbyły się na początku 2012 roku, a w Niemczech tylko kilka lat wcześniej.

Jeśli chodzi o polski rynek, to wg wypowiedzi przedstawiciela ESKA TV podczas panelu dyskusyjnego na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE) w maju tego roku, telewizja hybrydowa tego nadawcy była odbierana na ponad 600 000 urządzeń. I są to łączne statystyki dotyczące kanału nadawanego w DVB-T, DVB-S i DVB-C.

Jednak w praktyce to, czy użytkownik ostatecznie zobaczy HbbTV, jest uzależnione od kilku czynników:

  • Czy jest dostępność sygnalizacji HbbTV w ramach kanałów emitowanych przez dostawcę usług telewizyjnych (platforma satelitarna, telewizja kablowa, bezpłatna naziemne telewizja cyfrowa),
  • Domyślnego włączenia HbbTV w ustawieniach fabrycznych telewizora,
  • Podłączenia telewizora do internetu.

Proponujemy zatem przetestowanie swojego TV najpierw na sygnale naziemnej telewizji cyfrowej, pamiętając równocześnie o podłączeniu go do internetu.
Sygnalizacja HbbTV jest obecnie dostępna na kanałach: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Info, TVP Regionalna (TVP Białystok, TVP Bydgoszcz, TVP Gdańsk, TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Katowice, TVP Kielce, TVP Kraków, TVP Łódź, TVP Lublin, TVP Olsztyn, TVP Opole, TVP Poznań, TVP Rzeszów, TVP Warszawa, TVP Wrocław, TVP Szczecin), TVP 1, TVP 2, TVP ABC oraz ESKA TV, Polo TV i Fokus TV.
Jeśli na tych kanałach nie uruchamiają się serwisy telewizji hybrydowej (nie wyświetla się grafika z „czerwoną kropką”) to powinniśmy sprawdzić, czy posiadany przez nas model telewizora nie wymaga zmiany ustawień/włączenia odpowiedniej opcji w menu telewizora, bądź zainstalowania specjalnej aplikacji konfigurującej HbbTV w telewizorze.

Lista modeli telewizorów dedykowanych na polski rynek wspierających telewizję hybrydową znajduje się w serwisie hbbtv.pl w zakładce Sprzęt.

Osoby korzystające z telewizji kablowej powinny zwrócić uwagę na to, czy antena/kabel z sygnałem od „kablówki” podłączona jest bezpośrednio do telewizora.

Większość dostępnych na rynku STB udostępnianych przez operatorów telewizji kablowej/platformy satelitarnej nie umożliwia odbioru HbbTV. Być może sytuacja zmieni się w niedalekiej przyszłości, kiedy STB z HbbTV zyskają większą popularność u dostawców usług telewizyjnych.

Warto też dopytać się operatora cyfrowej telewizji kablowej czy retransmituje sygnalizację HbbTV w swojej sieci telewizji kablowej.