22 grudnia 2018 roku po długich negocjacjach pomiędzy firmą Emitel i Telewizją Polską do multipleksu MUX-8 w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T dołączyły nowe kanały należące do TVP. Tym samym domknął się pewien etap w rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.
Po dzisiejszych zmianach na multipleksie MUX-8 znajdują się następujące kanały TV:
- 36 – TVP Sport HD (HbbTV – Platforma Hybrydowa TVP)
- 37 – TVP Rozrywka (HbbTV – Platforma Hybrydowa TVP)
- 38 – Metro (HbbTV – aplikacja niewidoczna)
- 39 – Zoom TV (HbbTV – Aplikacja Grupy ZPR)
- 40 – Nowa TV (HbbTV)
- 41 – WP (usługa HbbTV niedostępna)
- 89 – Legia Warszawa (HbbTV – kanał wirtualny z transmisjami na żywo lub aplikacja VOD)
- 92 – test1 (czarny ekran – obecnie brak HbbTV – planowane w przyszłości)
- 93 – test2 (czarny ekran – obecnie brak HbbTV – planowane w przyszłości)
- 94 – test4 (czarny ekran – obecnie brak HbbTV – planowane w przyszłości)
- 95 – test5 (czarny ekran – obecnie brak HbbTV – planowane w przyszłości)
- 96 – test7 (czarny ekran – obecnie brak HbbTV – planowane w przyszłości)
- 99 – EmiTV (HbbTV – Portal TV)
Telewizja Hybrydowa HbbTV daje zupełnie nowe możliwości odbiorcom naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, którzy posiadają odbiorniki telewizyjne z funkcją HbbTV podłączone do Internetu.
Szczególnie widać to po możliwości jakie daje przypisanie aplikacji HbbTV bezpośrednio do dedykowanego kanału TV z własnym numerem LCN. Takie możliwości prezentuje obecnie Portal TV EmiTV oraz wirtualny kanał TV Legia Warszawa.
Wirtualizacja kanałów TV na bazie HbbTV otwiera zupełnie nowy rozdział w rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej oraz telewizji hybrydowej HbbTV. Cieszę się, że firma Emitel zdecydowała się na tak bardzo odważny rozwój nowych usług telewizyjnych będących silnym fundamentem dla rozwoju interaktywnych usług OTT w HbbTV.
W naszym laboratorium HbbTV od dłuższego już czasu prowadzimy prace rozwojowo-badawcze nad nowymi usługami telewizyjnymi, które łączą wirtualizację kanałów TV z interakcją i personalizacją treści. Tym samym już dziś możemy zaoferować nadawcom telewizyjnym nowe usługi TV dla aktywnych i wymagających widzów. – mówi Paweł Tutka, developer aplikacji HbbTV w hybra.tv
Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że część z telewizorów wymaga dodatkowej aktywacji/konfiguracji usługi HbbTV przez posiadacza telewizora.
Jeśli nie widzisz na swoim telewizorze działających aplikacji HbbTV, a według zapewnień producenta dany model TV ma wspierać odbiór HbbTV – to wymagana jest aktywacja usługi HbbTV. Przykładowo, gdy widzisz czarny ekran na kanale TV Legia Warszawa lub EmiTV. Sytuacja ta jest specyficzna dla kilku wybranych krajów w Europie.
Jeśli w najbliższym czasie planujesz zmianę lub zakup nowego telewizora, to warto zwrócić uwagę na to czy dany model telewizora wspiera usługę HbbTV oraz jaka jest to wersja standardu HbbTV. Im wyższy numer tym lepiej.
Zestawienie wersji standardu HbbTV wraz z datą publikacji standardu HbbTV.
- HbbTV 2.0.2 – (luty 2018)
- HbbTV 2.0.1 – (lipiec 2016)
- HbbTV 2.0 – (październik 2015)
- HbbTV 1.5 – (marzec 2012)
- HbbTV 1.0 – (czerwiec 2010)
Obecnie aplikacje HbbTV dostarczane przez nadawców TV w Polsce są dedykowane dla standardu HbbTV w wersji 1.0. Ma to związek z tym by dana usługa HbbTV była dostępna dla jak największej liczby odbiorników telewizyjnych.
W nadchodzącym 2019 roku powinniśmy się spodziewać sytuacji w której część z nadawców telewizyjnych zdecyduje się sięgnąć po możliwości jakie daje HbbTV w wersji 1.5. Ma to miejsce głównie ze względu na wsparcie dla MPEG-DASH, który oferuje znacznie lepsze możliwości w zakresie transmisji wideo przez Internet.
Wcześniej czy później nadejdzie czas, gdy nadawcy telewizyjni w Polsce podejmą decyzję o zaoferowaniu (części) swoich aplikacji HbbTV w wersji „2.0”. Rekomendujemy zatem by wybrać telewizor z jak najnowszą wersją standardu HbbTV.