Wersje HbbTV

Dla większości osób zbliżające się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej (Moskwa 2018) to dobra okazja do zakupu nowego telewizora. Kupując kolejny cyfrowy telewizor zazwyczaj skupiamy się na wyborze modelu telewizora który posiada bardzo dużą przekątną ekranu, rozdzielczość 4K, wyświetla Ultra HD z HDR (Dolby Vision, HDR10), przestrzenny dźwięk w Dolby Athmos itd. Część z osób zwraca też uwagę na to jaki telewizor posiada system operacyjny (Android TV, LG WebOS, Tizen) oraz jakie aplikacje Smart TV są na tym telewizorze dostępne.

Bardzo często zapominamy sprawdzić czy kupowany przez nas telewizor ma wsparcie dla odbioru telewizji hybrydowej HbbTV. O ile sprawdzenie czy dany telewizor ma wsparcie dla odbioru telewizji hybrydowej HbbTV jest w miarę łatwe, bo tego typu informacja bardzo często pojawia się w danych technicznych – specyfikacji telewizora. Natomiast sprawdzenie wersji standardu HbbTV obsługiwanego  przez dany telewizor jest bardzo dużym wyzwaniem.

Standard HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) jest standardem, który nieustannie się rozwija. Poniższe zestawienie przedstawia informacje o tym kiedy i jaka wersja standardu HbbTV została opublikowana.

  • HbbTV 2.0.2  – luty 2018
  • HbbTV 2.0.1 (TS 102 796 V1.4.1) – kwiecień 2016
  • HbbTV 2.0   (TS 102 796 V1.3.1) – październik 2015
  • HbbTV 1.5   (TS 102 796 V1.2.1) – marzec 2012
  • HbbTV 1.0   (TS 102 796 V1.1.1) – czerwiec 2010

Nie wchodząc zbytnio w szczegóły techniczne… zasada jest prosta: im wyższa wersja HbbTV tym lepiej.

Dotychczas na polskim rynku rozwijano aplikacje HbbTV dedykowane dla telewizorów wspierających HbbTV w wersji HbbTV 1.0 (TS 102 796 V1.1.1). Takie działanie wynikało z potrzeby nadawców telewizyjnych, by z usługa HbbTV dotrzeć do jak największej liczby odbiorników telewizyjnych.

Pierwszą w Polsce aplikacją HbbTV dedykowaną dla odbiorników TV z kolejną wersją HbbTV HbbTV 1.5   (TS 102 796 V1.2.1) była aplikacja Test wideo wykonana przez (hybra.tv) dla Dolby. Aplikacja ta umożliwiała sprawdzenie w jaki sposób telewizor radzi sobie z odtwarzaniem materiałów wideo w 4K oraz w MPEG-DASH. Aplikacja ta swego czasu była dostępna w ramach serwisu HbbTV Platforma Hybrydowa na kanałach TVP.

W drugiej połowie 2018 roku powinniśmy spodziewać się aplikacji HbbTV dedykowanych dla telewizorów wspierających wyświetlanie wideo w MPEG-DASH. Z tym zadaniem powinny poradzić sobie telewizory z HbbTV w wersji minimum 1.5 (TS 102 796 V1.2.1). Jak to w praktyce będzie wyglądało – to bardzo trudno dziś powiedzieć. Jednakże ze względu na możliwości jakie daje nadawcom telewizyjnym HbbTV w wersji 1.5 z obsługą MPEG-DASH powoli powinniśmy się spodziewać coraz mniejszej liczby aplikacji HbbTV zawierających wideo kierowanych dla TV ze najstarszą wersją HbbTV 1.0   (TS 102 796 V1.1.1).

To która wersje standardu HbbTV wybierze dany nadawca telewizyjny na swoim kanale TV jest sprawą indywidualną danego nadawcy i zależy od jego strategii dla rozwoju telewizji hybrydowej HbbTV. Może dojść do takiej sytuacji, gdy jeden z nadawców TV nadal będzie skupiał się na maksymalnym dotarciu ze swoją usługą kosztem możliwości jakimi dysponuje dany telewizor. Zapewne znajdzie się też nadawca, który może podnieść poprzeczkę bardzo wysoko i na telewizorach ze starszą wersją standardu HbbTV – np.  HbbTV 1.0   (TS 102 796 V1.1.1) zobaczymy komunikat o tym że usługa TV na danym modelu TV jest niedostępna.

Bardzo mało prawdopodobne będzie, by w tej oto sytuacji producent telewizora zdecydował się na aktualizację standardu HbbTV w swoich telewizorach. Dla pewnych modeli TV będzie to jeszcze możliwe. Starsze modele z HbbTV ze względu na ograniczenia sprzętowe (brak pamięci, wolny procesor itp.) nie otrzymają aktualizacji oprogramowania.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że ten sam model telewizora sprzedawany na dwa różne rynki (Polska, pozostałe kraje w Europie zachodniej) mogą dysponować obsługą HbbTV w różnych wersjach standardu. Bardzo istotny jest w tym temacie wspólny dialog pomiędzy producentami telewizorów i nadawcami telewizyjnymi.

Przy okazji tematu związanego z rozwojem wersji standardu HbbTV warto wspomnieć o kolejnym standardzie  Operator Applications (OpApps) – TS 103 606 V1.1.1 (2018-05), którego celem jest umożliwienie zaoferowania zaawansowanych usług telewizyjnych na bazie HbbTV dostawcom treści, którzy nie są nadawcami telewizyjnymi. Taka funkcjonalność w znaczącym stopniu bardzo korzystnie wpłynie na rozwój nowych usług TV (szczególnie OTT) przez zewnętrznych dostawców.