Interaktywna TV w Dzień Dobry TVN w oparciu o HbbTV

Telewizja TVN w trakcie emisji na żywo programu Dzień Dobry TVN korzysta z potencjału telewizji interaktywnej HbbTV do budowania zaangażowania widzów w oglądanie audycji telewizyjnej. Jest to kolejna funkcjonalność o której nie mieliśmy okazji napisać w poprzedniej wiadomości dotyczącej uruchomienia HbbTV na kanale TVN przez telewizję TVN będącego częścią koncernu medialnego Discovery.

W trakcie dzisiejszej emisji Dzień Dobry TVN widzowie mieli okazje wziąć udział w kilku sondach. Pytania zadawane w sondach były powiązane z aktualnie poruszanym tematem w audycji Dzień Dobry TVN. Widzowie mogli odpowiadać na pytanie korzystając z kolorowych przycisków na pilocie od telewizora. Po wybraniu dowolnej odpowiedzi i naciśnięciu dedykowanego przycisku na pilocie widz automatycznie mógł obserwować wynik sondy. Aktualny wynik sondy bazuje na odpowiedziach udzielonych przez innych widzów korzystających z aplikacji HbbTV na kanale TVN.

Technologia HbbTV daje nadawcy nowe możliwości w budowaniu interakcji z widzem. Dotychczas widzowie TVN byli przyzwyczajeni do interakcji z nadawcą TV za pośrednictwem wiadomości SMS lub połączeń telefonicznych. Taka interakcja była dla widza kosztowna ze względu na konieczność wysyłania wiadomości SMS na numer SMS Premium o podwyższonej płatności lub dzwonienia na „0700”.

Telewizja hybrydowa HbbTV umożliwia interakcję z widzem za pośrednictwem kolorowych przycisków na pilocie TV. Rozwiązanie to ma wiele zalet w przeciwieństwie do wysyłania skomplikowanych treści na numer SMS. Interakcja w HbbTV jest łatwa i intuicyjna. Wystarczy nacisnąć kolorowy przycisk na pilocie od TV bez konieczności zapamiętywania numerów telefonów, treści SMS itp.

Widzowie TVN dzięki rozwiązaniu HbbTV mają dostęp do:

  • Multimedialnego przewodnika (EPG) po ofercie programowej TVN.
  • Gry w HbbTV – obecnie jest to Quiz z pytaniem zawierającym cztery odpowiedzi (podobnie jak w przypadku programy Milionerzy)
  • Interakcji podczas trwania audycji TV (sonda)

By skorzystać z powyższej funkcjonalności wymagany jest odpowiedni telewizor z funkcją telewizji hybrydowej HbbTV, który należy podłączyć do internetu oraz źródła sygnału TV (antena naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T) w ramach którego mamy dostęp do emitowanego kanału TVN wraz z sygnalizacją HbbTV. Jeżeli korzystasz z telewizji cyfrowej dostarczanej przez spółdzielnię mieszkaniową lub operatora cyfrowej telewizji kablowej – to warto się dopytać czy na kanale TVN jest retransmitowana sygnalizacja HbbTV.