HbbTV w TVN

25 lutego 2019 r. nadawca telewizyjny TVN należący do koncernu medialnego Discovery wraz ze startem wiosennej ramówki TV udostępnił swoim widzom na kanale TVN nową aplikację HbbTV.

Za pośrednictwem telewizji hybrydowej HbbTV widzowie TVN mają dostęp do multimedialnego przewodnika po ofercie programowej (EPG). W usłudze EPG dostępne są zdjęcia, opisy filmów, programów oraz zwiastuny wideo dla wybranych audycji TV. Podczas przeglądania EPG mamy stały podgląd na aktualnie emitowany kanał TVN za pośrednictwem funkcji PIP (Picture in Picture). Z poziomu EPG możliwe jest włączenie gry w HbbTV.

Widzowie TVN mają też dostęp do usług interaktywnych. Przykładem takiej usługi jest interaktywna gra „QUIZ” w ramach której uczestnik gry może sprawdzić swoją wiedzę – podobnie jak uczestnik programu „Milionerzy” wybierając jedną z czterech odpowiedzi na zadane pytanie. Rozgrywka podzielona jest na tury. W ramach jednej tury odpowiadamy na dziesięć pytań.

Powyższa aplikacja HbbTV informuje widza o swojej dostępności za pośrednictwem teasera wyświetlanego w prawym dolnym rogu ekranu. Start usługi odbywa się za pośrednictwem kolorowych przycisków na pilocie od TV. Przykładowo – przycisk czerwony uruchamia EPG – przewodnik po programie TV, natomiast przycisk w kolorze żółtym umożliwia uruchomienie gry.

Warto w tym miejscu przypomnieć o pierwszych testach HbbTV, które odbyły się w 2012 roku na kanale TVN HD. Testy te zainicjowały rozwój telewizji hybrydowej HbbTV w Polsce. Dzisiejszy start usługi HbbTV zapowiada nowy rozdział w rozwoju interaktywnych usług telewizyjnych w Polsce.

Powyższe usługi dostępne są dla widzów odbierających naziemną telewizję cyfrową DVB-T. Do odbioru HbbTV wymagany jest odbiornik HbbTV wspierający odbiór telewizji hybrydowej HbbTV. Wymagane jest bezpośrednie podłączenie odbiornika TV do instalacji antenowej oraz internetu.