Wirtualny kanał – 25 lat wolności na TVP

2 czerwca 2014 roku, Telewizja Publiczna uruchomiła trzeci wirtualny kanał z materiałami archiwalnymi. Ten kanał dedykowany do uroczystości związanych z obchodami 25-lecia wolności Polski dostępny będzie przez kilka następnych dni, do 5 czerwca włącznie.

W ramówce kanału „25 lat wolności” znajdzie się blisko sto pozycji: filmy dokumentalne i reportaże odnoszące się do kluczowych wydarzeń powojennych i najnowszych dziejów, rejestracje historycznych zdarzeń takich jak słynna debata Wałęsa-Miodowicz, archiwalne wydania programów informacyjnych z przełomowych chwil oraz transmisje na żywo z najważniejszych punków obchodów 25-lecia wolności. Kolejne audycje będą przeplatane utworami Jacka Kaczmarskiego.

Kanał jest dostępny na komputerach (pod adresem www.tvpstream.tvp.pl), smartfonach i tabletach przez aplikację TVP Stream. Można z niego korzystać również w telewizji hybrydowej HbbTV poprzez specjalną aplikację, której ikonę znaleźć można w menu głównym Platformy Hybrydowej TVP.

Aplikacja jest prosta, podobnie jak to było w przypadku aplikacji dedykowanej do kanonizacji Jana Pawła II. Tło stanowi czarno-białe zdjęcie z obradującymi przy okrągłym stole. Górna część ekranu jest jakby „maźnięta” pędzlem z białą i czerwoną farbą, co idealnie oddaje klimat tamtych czasów. W lewym górnym rogu jest umieszczone logo platformy hybrydowej i 25 lat wolności. W prawym górnym rogu jest prostokąt ze streamingiem wirtualnego kanału. Poniżej, w prawej części znajduje się informacja o konkursie zorganizowanym przez TVP, zdjęcie nagród oraz kod QR z przekierowaniem do strony www z pytaniami konkursowymi. Przypomnijmy, że całkiem niedawno kod QR został wykorzystany w aplikacji HbbTV po raz pierwszy w reklamie hybrydowej Ford Mustang. Pozostała część ekranu przeznaczona jest na informacje o audycjach, które są lub będą emitowane na wirtualnym kanale „25 lat wolności”.

Nawigacja jest intuicyjna, a belka z opisem klawiszy nawigacyjnych znajduje się na dole ekranu. Przechodzenie pomiędzy opisami kolejnych audycji następuje poprzez strzałki lewo/prawo na pilocie od telewizora, żółty przycisk powoduje powiększenie streamingu na cały ekran, a ponowne przyciśnięcie żółtego klawisza – jego pomniejszenie. Zielony to przejście do galerii zdjęć, po których nawigujemy strzałkami lewo/prawo. Powrót z galerii zdjęć następuje również poprzez naciśnięcie zielonego przycisku. Niebieski klawisz na pilocie to możliwość przejścia do HUBa TVP, a czerwony – całkowicie wyłącza aplikację.

„25 lat wolności” to już trzeci wirtualny kanał uruchomiany na Platformie Hybrydowej TVP. Pierwszy – „TVP Żagle” – uruchomiony był w sierpniu 2013 roku z racji finału regat wielkich żaglowców „The Tall Ships Races Szczecin 2013”. Drugi, w kwietniu 2014 roku, z okazji kanonizacji Papieża Polaka i nazywał się „TVP Regionalna – śladami Jana Pawła II”. Ale na tym nie koniec, bo Telewizja Polska zapowiedziała uruchomienie czwartego wirtualnego kanału już 14 czerwca tego roku. Ma to być wirtualny kanał „TVP Festiwal DWA TEATRY – SOPOT 2014” poświęcony XIV edycji Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej.

Powyższe działania TVP pokazują, że ograniczone pojemności multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T mogą być w znakomity sposób rozszerzane za pośrednictwem streamingu wirtualnych kanałów telewizyjnych, co stanowi solidny fundament do realizacji usługi Multiscreen przez TVP.