Leszek Kozioł o HbbTV na kanałach Grupy ZPR

W związku ze zbliżającym się startem kanału Fokus TV, redakcja seriwsu hbbtv.pl przeprowadziła rozmowę z Panem Leszkiem Koziołem nt planów związanych z rozwojem telewizji hybrydowej HbbTV na kanałach należących do Grupy ZPR.

Panie Prezesie, czy z perspektywy ostatnich kilkunastu miesięcy, włączenie HbbTV na kanale Eska TV było dobrą decyzją?

Leszek Kozioł: ESKA TV to stacja adresująca swoją ofertę do młodego odbiorcy a ten odbiorca jest bardzo otwarty na wszelkie nowości techniczne. HBB jest ofertą komplementarną wobec tradycyjnego przekazu linearnego dlatego włączenie w ESKA TV było dobrą decyzją. Na razie jest to poligon doświadczalny ale wiedza o sposobie korzystania z usługi oraz obserwacja rynku, pozwalają nam na systematyczne budowanie przewagi konkurencyjnej.

W jednym z ostatnich komunikatów, TVP poinformowało o dostępności platformy hybrydowej HbbTV na 320 tysiącach unikalnych telewizorów. Jak na tym tle plasują się wyniki oglądalności Waszej aplikacji HbbTV na kanale Eska TV?

LK: Aplikacja HBB na kanale ESKA TV zgromadziła już prawie 150 tys. UU, co oceniam jako wynik bardzo obiecujący. Liczba telewizorów z dostępem do HBB stale rośnie a my również dodajemy kolejne funkcjonalności.

Na satelicie Eutelsat Hotbird 13E rozpoczęły się testy emisji kanałów Fokus TV i VOX Music TV. Czy na tych kanałach emitowanych drogą satelitarną będzie dostępna sygnalizacja oraz interaktywne aplikacje telewizyjne w HbbTV?

LK: Tak w tych kanałach również udostępnimy usługę HBB, podobnie jak w kanale POLO TV.

Czy wprowadzając kanał Fokus TV do reemisji w cyfrowych telewizjach kablowych staracie się zapewnić dostęp do sygnalizacji HbbTV? Jakie jest nastawienie operatorów cyfrowych telewizji kablowych do telewizji hybrydowej HbbTV?

LK: Zagadnienie dystrybucji sygnału HBB w sieciach kablowych jest problemem bardzo złożonym. Wielość operatorów, stacji czołowych, urządzeń dystrybucyjnych, przez które przechodzi sygnał naszych stacji, powoduje, że nie jest to usługa powszechnie dostępna w sieciach kablowych. Prowadzimy jednak rozmowy i rośnie świadomość tej usługi wśród operatorów.

Na kanale Polo TV w DVB-T została włączona sygnalizacja HbbTV. Kiedy widzowie Polo TV będą mieli dostęp do własnej aplikacji telewizyjnej w HbbTV?

LK: W najbliższych dniach usługa HBB zostanie uruchomiona również w POLO TV.

28 kwietnia startuje w naziemnej telewizji cyfrowej kanał Fokus TV. Czy wraz ze startem tego kanału zostanie udostępniona aplikacja hybrydowa?

LK: Tak, jesteśmy już prawie gotowi.

Czy aplikacje dostępne w telewizji hybrydowej HbbTV na kanałach: Eska TV, Polo TV, Fokus TV, VOX Music TV będą identyczne? Czy może macie w planach dostosowanie ich do tematyki danego kanału TV i profilu widza?

LK: Specyfika każdego kanału wymaga aby aplikacja HBB była dostosowana do oferty i grupy odbiorców. Część serwisu będzie wspólna ale duża część to oferta dedykowana odbiorcom danego kanału.

Jak postrzega Pan rozwój HbbTV w Polsce? Co wg. Pana blokuje rozwój telewizji hybrydowej w Polsce?

LK: Technologia HBB otwiera przed nadawcami tak wielkie możliwości komunikacji z odbiorcą, że nie wyobrażam sobie aby za kilka lat były w Polsce stacje telewizyjne, które zrezygnują z tego kanału. Połączenie telewizji linearnej z Internetem daje wartość dodaną w postaci kanału zwrotnego a to otwiera możliwości, które ogranicza wyłącznie nasza wyobraźnia. Nasi inżynierowie pracują nad nowymi funkcjonalnościami a sam standard HBB też podlega ciągłemu rozwojowi. Ograniczeniem jest wyłącznie świadomość odbiorców ale ona bardzo szybko rośnie, oraz dostępność nowoczesnych telewizorów. Jednak proces wymiany sprzętu telewizyjnego jest bardzo dynamiczny, pojawiają się również na rynku urządzenia, które potrafią zmienić starszy odbiornik w urządzenie odbierające HBB. Powstaje więc bardzo ciekawy, nowy kanał dystrybucji treści i oceniam, że w perspektywie trzech do pięciu lat zyska znaczący udział oraz zainteresowanie reklamodawców.

Dziękujemy za rozmowę.

Poprzedni wywiad z Prezesem Leszkiem Koziołem został przeprowadzony w grudniu 2012 roku, zaraz po uruchomieniu aplikacji HbbTV na kanale ESKA TV nadawanym w NTC.