Wywiad z prezesem ESKA TV

30 listopada tego roku – ESKA TV uruchomiła na swoim kanale nadawanym w DVB-T aplikację HbbTV. Redakcji HbbTV.pl udało się uzyskać odpowiedzi na kilka nurtujących nas pytań od samego prezesa ESKA TV – pana Leszka Kozioła.

Panie Prezesie, czy mógłby Pan powiedzieć ile osób w Polsce skorzystało dotychczas z aplikacji HbbTV na kanale ESKA TV?

Leszek Kozioł: pierwsze statystyki pokazały w dniu 30 listopada (pierwszego dnia po włączeniu usługi) : Visits: 5,750; Unique Visitors: 3,198; Pageviews: 10,387. Te liczby stale rosną: w czwartek – po sześciu dniach od uruchomienia – UV jest już ponad 10 tys. Ale trzeba mieć świadomość, że zasięg tej usługi w polskich telewizorach jest raczej niewielki. Mam nadzieję, że producenci telewizorów będą stopniowo uruchamiali dostęp do HbbTV w telewizorach sprzedawanych w Polsce. Na dzisiaj w niektórych telewizorach można sobie radzić przez zmianę wersji językowej np. na francuską ale wierzę, że pojawianie się takich projektów jak nasz wpłynie na świadomość telewidzów i będę pytali w sklepach o te telewizory, które obsługują HbbTV a to będzie działało jak kula śniegowa, bo producenci zaczną budować przewagę konkurencyjną na tym standardzie. Tak więc ważne jest propagowanie wśród telewidzów wiedzy czym jest HbbTV.

Czy HbbTV będzie dostępne na kanale ESKA TV nadawanym drogą satelitarną?

LK: pracujemy i nad tym kanałem dystrybucji, myślę, że w styczniu uda się uruchomić HbbTV również na satelicie.

Czy sygnalizacja HbbTV będzie dostępna na kanale Eska TV reemitowanym w sieciach cyfrowych telewizji kablowych?

LK: to już nie zależy od nas, ale od operatorów TVK. Wiem, że abonenci UPC mogą już odbierać nasz serwis. W przypadku pozostałych operatorów zależeć to będzie od źródła naszego sygnału (DVB-T lub satelita) oraz od dekodera, który wykorzystują.

Co sprawiło Wam najwięcej trudności podczas realizacji tego projektu HbbTV?

LK: nad projektem pracował zespół naszych informatyków, którzy musieli poznać zupełnie nową dla nich technologię. Prace trwały prawie rok, ale dzięki temu, że nie skorzystaliśmy z gotowych rozwiązań oferowanych przez różne firmy, mamy dzisiaj pełną elastyczność w rozwijaniu projektu. Trudnością, która daje się zauważyć są rozbieżności w standardzie HbbTV na różnych telewizorach. HbbTV jest teoretycznie standardem uzgodnionym przez wszystkich czołowych producentów telewizorów, ale rzeczywistość pokazuje, że są różnicę w implementacji usługi.

Czy macie w planach zaoferowanie aplikacji telewizyjnych na telewizory z funkcją Smart TV?

LK: to podobny kanał dystrybucji, ale na dzisiaj posiadający większy zasięg dotarcia niż HbbTV, dlatego również w Smart TV nasze usługi wkrótce zostaną udostępnione. Pracujemy nad aplikacją, która będzie uruchomiona razem z naszym nowym projektem multimedialnym. Projekt powinien się pojawić w pierwszych miesiącach przyszłego roku, ale na dzisiaj nie mogę zdradzić szczegółów.

Dziękujemy za odpowiedzi. Życzymy sukcesów w rozwoju aplikacji zarówno HbbTV jak i Smart TV. No i oczywiście: życzymy dużej oglądalności!