RSO – Aplikacja Alarmowa

28 czerwca w Zielonej Górze podczas konferencji „Rola Oddziałów Terenowych TVP w rozwoju społeczeństwa informacyjnego” nastąpiło oficjalne uruchomienie Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).

RSO to wspólna inicjatywa Telewizji Polskiej oraz Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. System umożliwi mieszkańcom regionu dostęp do informacji i komunikatów o zagrożeniach i sytuacjach kryzysowych w tym województwie za pośrednictwem telewizji. W tym celu wykorzystywane są nowe możliwości, jakie stwarza naziemna telewizja cyfrowa.

Komunikaty i ostrzeżenia trafiają do RSO bezpośrednio z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, który na bieżąco otrzymuje raporty od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, prognozy meteorologiczne i hydrologiczne. Informacje te są nadawane przez TVP równolegle z programami telewizyjnymi. Dostęp do nich możliwy jest za pośrednictwem telegazety i serwisu hybrydowego potocznie nazywanego Aplikacją Alarmową. Najważniejsze ostrzeżenia, związane z bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia, będą wyświetlane na ekranach telewizorów w postaci napisów.

Ostrzeżenia będą nadawane za pośrednictwem nadajników telewizyjnych w Gorzowie Wielkopolskim, Jemiołowie i Wichowie na wszystkich kanałach TVP multipleksu trzeciego, który jest już dostępny na terenie całego województwa lubuskiego. (TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Rozrywka i TVP Polonia).

W najbliższej przyszłości planowane jest rozszerzenie RSO na kolejne województwa. Trwają w tej sprawie zaawansowane rozmowy między Telewizją Polską a Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji.