Telewizja hybrydowa w Europie

Zbliżający się okres wakacyjny jest dobrym momentem dla nadawców telewizyjnych, by przyjrzeć się bliżej telewizji hybrydowej pod kątem planowania oferty telewizyjnej na kolejne lata. Świadczyć o tym mogą prowadzone przez nadawców testy HbbTV.

Poniżej prezentujemy mapę Europy z zaznaczonymi informacjami o testach oraz komercyjnych wdrożeniach HbbTV na starym kontynencie.

We Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii funkcjonują obecnie inne rozwiązania niż HbbTV, co nie przekreśla testów HbbTV oraz możliwości implementacji tego standardu telewizji hybrydowej w przyszłości. Musimy pamiętać, że producenci TV dostarczają sprzęt globalnie na rynek europejski i nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości HbbTV zostało standardem telewizji hybrydowej dla całej Europy.

Największą popularnością HbbTV cieszy się na rynku niemieckim, gdzie większość nadawców telewizyjnych udostępnia już swoje komercyjne serwisy HbbTV, a najtańsze STB wspierające HbbTV można kupić już za 85€.

Obecnie prowadzone w Polsce testy HbbTV przez TVP i TVN dostępne są dla coraz większej grupy widzów dzięki zwiększającej się z dnia na dzień sprzedaży telewizorów wspierających HbbTV. Aktualną listę urządzeń obsługujących HbbTV w Polsce prezentujemy na tej stronie.

Tymczasem mamy do czynienia z początkową fazą rozwoju telewizji hybrydowej, co może zaowocować wkrótce ciekawymi aplikacjami.