Statystyki meczu w HbbTV

Właśnie minął pierwszy tydzień Mundialu, a w międzyczasie rozrosła się aplikacja HbbTV Brazylia 2014, która jest dostępna na kanałach TVP w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Mam tu na myśli nie tylko wypełnienie się statystyk już odbytych spotkań, ale również powiększenie się ilości wyświetlanych danych statystycznych. Do tej pory były dostępne tylko informacje o bramkach, otrzymanych kartkach i zmianach w danej drużynie. Obecnie pojawiły się też dane procentowe oraz ilościowe odnośnie kontaktów z piłką danej drużyny, strzałów celnych, podań, straconych piłek, spalonych, rzutów rożnych, wolnych, z autu itp. Teraz jest już co analizować.

Dane aktualizują się na bieżąco w trakcie meczu.

A co najważniejsze – te nowe, bardziej szczegółowe statystyki zostały uzupełnione również wstecznie, czyli w już rozegranych meczach. Oczywiście ta aplikacja hybrydowa jest dostępna przez całą dobę aż do zakończenia się Mistrzostw Świata, a nie tylko podczas transmisji z zielonej murawy, więc analizować i porównywać statystyki można w dowolnym momencie.

Oprócz dodatkowych statystyk pojawiła się zakładka z informacjami o grupach. Wchodzi się do niej poprzez kolejne przyciśnięcie zielonego przycisku na pilocie. Przypomnijmy, że aplikacja uruchamia się w widoku z wideo, czyli z listą dostępnych materiałów wideo z bramkami czy ciekawszymi fragmentami spotkania, znajdującą się w dole ekranu, po których nawigujemy strzałkami lewo/prawo, a odtwarzamy przyciskając „ok” na pilocie.

Pierwsze naciśnięcie zielonego przycisku na pilocie przełącza widok na statystyki, drugie naciśnięcie zielonego przycisku – przełącza na widok ze składem drużyn, trzecie naciśnięcie – na informacje o grupach, a czwarte – powraca do widoku wideo.
O pozostałych widokach pisaliśmy wcześniej, zatem skupię się tylko na grupach. W tym widoku pojawia się po lewej stronie ekranu grafika z jedną grupą, gdzie oprócz flag i nazw krajów jakie w skład grupy wchodzą znajdują się informacje o ilości rozegranych przez dane reprezentacje meczach, ilości zwycięstw/remisów/przegranych oraz o bramkach zdobytych i straconych, a na koniec o ilości punktów. Strzałkami lewo/prawo na pilocie można się przełączać między poszczególnymi grupami.

A po przejściu wszystkich grup znajdujemy zestawienie zbiorcze – wszystkie grupy z informacją punktową, już bez szczegółowego zestawienia bramkowego.

Mimo, że do fanów piłki nożnej nie należę, przyznam szczerze, że już niejednokrotnie korzystałam z możliwości tej aplikacji hybrydowej, aby zobaczyć same bramki, czy jak doszło do przyznania czerwonej kartki, bo nie mam czasu ani ochoty oglądać wszystkich rozgrywek. Statystyki, zwłaszcza te w obecnej, rozszerzonej wersji, też bardzo dużo mówią o meczu – która drużyna grała bardziej ofensywnie, jak dynamiczna była gra i czy dużo oddano strzałów w kierunku bramki. Wreszcie czuję wartość dodaną do kanału linearnego poprzez wykorzystanie możliwości jakie daje HbbTV.