Aplikacja HbbTV na Mundial 2014

Dziś rozpoczynają się w Brazylii Mistrzostwa Świata w piłce nożnej i mimo, że nie jestem fanką tego sportu, od kilku dni zerkam do HUBa TVP wyczekując na nową aplikację HbbTV dedykowaną na Mundial… Do tej pory Telewizja Polska przygotowywała specjalne aplikacje dedykowane dla kibiców (EURO 2012, Londyn 2012, TVP Żagle, Sochi 2014), więc spodziewałam się, że i tym razem będzie co poklikać. I nie zawiodłam się!

Dziś, czyli 12 czerwca 2014 roku, pojawiła się na kanałach TVP nowa aplikacja hybrydowa – „Brazylia 2014”. Informacja o niej wyświetla się zamiast standardowej czerwonej kropki (logo Platformy Hybrydowej TVP). Mamy zatem na powitaniu kolorowe logo tegorocznego Mundialu z informacją, że czerwony przycisk na pilocie przeniesie nas do tej aplikacji, a niebieski do HUBa TVP.

Autorzy aplikacji starali się tak ją zaprojektować, aby nie zasłaniać zbytnio oglądanego programu. Dlatego pierwszy widok składa się z kolorowej grafiki kojarzącej się z MŚ w Brazylii umieszczonej w prawym dolnym rogu. Na niej narysowany jest ciemny prostokąt z informacją o najbliższym meczu (flagi i nazwy państw, wynik oraz data i godzina rozpoczęcia meczu). Strzałkami góra/dół na pilocie można oglądać kolejne pozycje terminarza rozgrywek. W tym widoku mają pojawiać się też materiały wideo z najciekawszymi fragmentami z danego meczu. Nawigacja po kolejnych filmikach odbywa się za pomocą strzałek lewo/prawo. Włączenie filmu – poprzez naciśnięcie „ok” na pilocie od telewizora. Filmiki są krótkie, ale można je zakończyć żółtym przyciskiem.

Przycisk zielony zmienia swoją funkcję rotacyjnie, co jest opisane w menu na samym dole aplikacji. I tak poprzez przyciśnięcie zielonego przycisku na pierwszym widoku możemy włączyć „statystyki” danego meczu, które mają się dynamicznie aktualizować w trakcie trwania spotkania.

W statystykach widzimy miejsce na informacje o bramkach – kto strzelił i w której minucie, o kartkach żółtych i czerwonych – kto dostał oraz o zmianach na boisku, czyli kto zszedł, a kto wszedł na jego miejsce i w którym momencie meczu. Wyświetlają się one na lekko transparentnym tle w górnej lewej i środkowej części ekranu. Na razie są tu pustki, ale wyobrażam sobie, jak imponująco będą wyglądać statystyki już po kilku meczach.

Z tego widoku poprzez kolejne naciśnięcie zielonego przycisku przechodzimy do listy zawodników biorących udział w danym meczu, czyli do „składu drużyn”. Nazwiska, razem z numerem jaki ma zawodnik na koszulce oraz pozycją jaką zajmuje na boisku, wyświetlają się w tym samym miejscu gdzie poprzednio statystyki. Warto w tym miejscu zauważyć, że wszędzie w internecie są dostępne pełne składy drużyn reprezentacji, za to trudno zdobyć informacje, których dokładnie zawodników trener wystawił do najbliższego meczu. W aplikacji HbbTV Brazylia 2014, będą wyświetlane składy drużyn na konkretny mecz, jak tylko zostaną ogłoszone przez trenerów.

Zielonym przyciskiem z widoku „skład drużyn” przechodzimy ponownie do widoku „wideo” z filmikami.

aplikacja HbbTV od TVP na Mundial - Brazylia 2014 - ikona w HUBie

Przez cały czas działania aplikacji w dole ekranu znajduje się menu informujące o możliwościach nawigacji. A oprócz wyżej opisanych przycisków, do dyspozycji mamy przycisk niebieski, który przeniesie nas do HUBa TVP oraz przycisk czerwony zamykający aplikację.

Telewizja Polska transmisje i powtórki meczy będzie nadawała na kanałach TVP1 HD, TVP1, TVP SPORT HD, TVP Info i TVP Regionalna. Za to aplikacja HbbTV Brazylia 2014 będzie dostępna na wszystkich kanałach TVP naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T czyli TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Info, TVP Regionalna (TVP Białystok, TVP Bydgoszcz, TVP Gdańsk, TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Katowice, TVP Kielce, TVP Kraków, TVP Łódź, TVP Lublin, TVP Olsztyn, TVP Opole, TVP Poznań, TVP Rzeszów, TVP Warszawa, TVP Wrocław, TVP Szczecin), TVP 1, TVP 2 oraz TVP ABC (po włączeniu HUBa TVP) oraz w wybranych telewizjach kablowych, które retransmitują sygnalizację HbbTV. Oczywiście aplikacja ta dostępna jest tylko na telewizorach z funkcją HbbTV, które zostały podłączone do internetu.

Prędkość działania aplikacji uzależniona jest od prędkości telewizora obsługującego standard HbbTV. Testując tą aplikację w laboratorium HbbTV w naszej redakcji zauważyliśmy duże dysproporcje w czasie ładowania się aplikacji na różnych modelach różnych marek telewizorów. Miejmy nadzieję, że kolejne modele telewizorów będą szybsze i pozwolą na płynne uruchamianie bardziej zaawansowanych aplikacji hybrydowych.