Aplikacja HbbTV „Test wideo”

Podczas 41. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE 2014, która właśnie trwa w Łodzi, jest prezentowana nowa aplikacja, która umożliwia przetestowanie materiałów wideo na telewizorach odbierających telewizję hybrydową HbbTV.

41konferencjaPIKE

Telewizja Polska ma swoje stoisko w części wystawowej, na którym prezentowana jest Platforma Hybrydowa TVP oraz aplikacja RSO, ale można również zapoznać się z nową aplikacją dedykowaną do telewizji hybrydowej. Na stoisku znajduje się telewizor LG Ultra HD podpięty do zestawu głośników, bo testy prezentują również dźwięk przestrzenny 5.1 i 7.1.

AplikacjaHbbTV-test-wideo-na-PIKE2

Aplikacja „test wideo” jest prosta i przejrzysta, ale to dobrze, bo wszelkie udziwnienia w aplikacji do testów są niepotrzebne. Aplikacja utrzymana jest w kolorach niebieskich i białych, które pasują zarówno do TVP jak i do firmy Dolby. Po lewej stronie ekranu znajduje się czarne pole, na którym wyświetlają się informacje o „statusie odtwarzacza wideo”. Po prawej stronie jest okienko PIP z sygnałem telewizyjnym, a po wybraniu testu – wyświetla się w tym oknie testowy materiał wideo. Pod odtwarzanym obrazem wideo rysuje się linia obrazująca linię czasu oraz jest wyświetlony czas trwania odtwarzanego filmiku.

AplikacjaHbbTV-test-wideo-na-PIKE1

Poniżej tych dwóch okien umieszczona jest tafla, na której znajdują się informacje o kolejnych testach oraz stopklatka z materiału wideo. Nawigacja po kolejnych testach jest intuicyjna i odbywa się poprzez strzałki lewo/prawo na pilocie od telewizora. Wybór filmu następuje przez przyciśnięcie „ok” na pilocie. Istnieje też możliwość powiększenia obrazu wideo z testem na cały ekran przyciskając żółty przycisk na pilocie, ale wówczas traci się podgląd na wyświetlane informacje o statusie odtwarzacza wideo.

AplikacjaHbbTV-test-wideo-na-PIKE3

Całkiem na dole aplikacji jest zamieszczona belka informacyjna o możliwej nawigacji. Oprócz wcześniej wspomnianych strzałek, przycisku „ok” oraz żółtego przycisku do dyspozycji mamy jeszcze przycisk niebieski, który przeniesie nas do HUBa TVP oraz przycisk czerwony, który zamknie aplikację.
Aplikacja zawiera kilkanaście testowych materiałów wideo podzielonych na grupy testów:

  • Testy materiałów wideo HD z dźwiękiem przestrzennym.
  • Testy transmisji wideo w standardzie MPEG-DASH (Dynamic Adaptive Streaming over http)
  • Testy materiałów wideo w rozdzielczości Ultra HD (4K) skompresowanych nowym kodekiem wideo HEVC (High Efficiency Video Coding/h.265)
  • Testy transmisji wideo w standardzie MPEG-DASH materiałów wideo w rozdzielczości Ultra HD (4K) skompresowanych kodekiem wideo HEVC.

Aplikacja „Test wideo ” przygotowana jest przez Telewizję Polską we współpracy z firmą Dolby.