iTeatr, czyli Internetowy Teatr TVP dla szkół w HbbTV

Od dziś, czyli od 6 grudnia 2014 roku pojawiła się nowa aplikacja na Platformie Hybrydowej TVP. Aplikacja umożliwia oglądanie wirtualnego kanału telewizyjnego „Internetowy Teatr TVP dla szkół” za pośrednictwem telewizji hybrydowej HbbTV. W aplikacji zostały również zamieszczone, jako wideo na żądanie, filmy biorące udział w przeglądzie szkolnych sztuk teatralnych.

aplikacjaHbbTV-iTeatr-red_button

Teaser (inaczej red button) informujący o dostępności aplikacji podczas oglądania kanału linearnego Telewizji Polskiej pojawia się w prawym dolnym rogu. Składa się z logo Internetowego Teatru TVP dla szkół oraz mini menu mówiącego, że naciśnięcie czerwonego przycisku na pilocie przeniesie nas do aplikacji, a niebieskiego do HUBa TVP. Do aplikacji iTeatr można też wejść bezpośrednio z menu głównego HUBa TVP wybierając odpowiednią ikonę z logo aplikacji.

aplikacjaHbbTV-iTeatr-kanal_na_zadanie

Aplikacja iTeatr utrzymana jest w stonowanej niebiesko – białej kolorystyce, a tło stanowi zdjęcie kurtyny teatralnej. Po lewej stronie ekranu znajduje się menu aplikacji z możliwymi do wyboru zakładkami: Kanał TV na żądanie, Uczniowskie Przedstawienia, Informacje o przeglądzie i Informacje o projekcie. Te dwie ostatnie zawierają szczegółowe informacje tekstowe. Kanał TV na żądanie będzie nadawał już 7 grudnia od godz. 9:00. Nawigować po tych zakładkach można strzałkami góra/dół, a wybór interesującej pozycji następuje poprzez naciśnięcie OK na pilocie. Wybrana zakładka podświetlona jest jasnoniebieskim kolorem.

aplikacjaHbbTV-iTeatr-uczniowskie_przedstawienia

Zakładka Uczniowskie przedstawienia otwiera w dolnej części ekranu pasek z kadrami z kolejnych przedstawień. Nawigacja po nich odbywa się za pomocą strzałek lewo/prawo na pilocie od telewizora. Wybrana pozycja jest zaznaczona białą ramką a odtworzenie jej następuje poprzez naciśnięcie OK na pilocie. Dodatkowo każde przedstawienie zostało opisane: tytułem, nazwą grupy teatralnej i placówki z jakiej pochodzą aktorzy. Opis ten wyświetla się po lewej stronie ekranu, a zarówno player wideo z odtwarzaną sztuką jak i kanał na żądanie zajmują środkową i prawą część ekranu. Pod playerem wideo wyświetlany jest czas trwania audycji oraz pasek postępu.

aplikacjaHbbTV-iTeatr-uczniowskie_przedstawienia-wideo

Warto zwrócić uwagę, że w dolnej części tej aplikacji bardzo estetycznie wkomponowano logotypy fundatorów nagród, partnerów i koproducenta tego wydarzenia.

Na samym dole jest standardowy pasek menu aplikacji należących do Platformy Hybrydowej TVP. I tak: czerwony przycisk na pilocie zamyka aplikację, żółty powiększa/pomniejsza okno z materiałem wideo, a niebieski przenosi do HUBa TVP.